KIBRIS Tur - Cennet Ada Burada
22 Temmuz 2017, Cumartesi
 
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs Haritası

Para birimi : Türk Lirası

Önemli Şehirler : Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele, Lefke

Resmi dil : Türkçe. İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.

Din : %99 Müslüman

İklim : Tipik Akdeniz İklimi

Kış aylarında ılık geçen gündüzleri genelde serin akşamlar takip eder. Yaz aylarında ise havalar Türkiye'nin güney sahilleri gibi sıcak olur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri Kıbrıs'ı ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Kıbrıs'ta ilkbaharın Türkiye'den biraz daha erken (Şubat sonlarında) başladığını hatırlatmak isteriz.

K.K.T.C’ye girmek için formaliteler

Pasaport: T.C. ve yabancı uyruklular K.K.T.C.‘ye süresi dolmamış

geçerli pasaport ile giriş yapabilirler.

Kimlik kartı: T.C. uyruklular nüfus cüzdanları ile K.K.T.C.’ye ziyaretci amacı ile giriş yapabilirler. (K.K.T.C.’ye Nüfus cüzdanı haricinde kimlik belirliyici herhangi bir kimlik kartı ile giriş yapamazlar.)

Elektrik

K.K.T.C.‘de elektrik voltajı 240 olup BS standartı kullanılmaktadır.

Saat

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan saat “Doğu Avrupa Saat Dilimi” içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta saatler Greenwich’den (Londra) 2 saat daha ileridedir. (Türkiye ile aynı saat kullanılıyor)

Kıbrıs’a Ulaşım : Türkiye’den ulaşım havayolları ve denizyolları ile yapılmaktadır. Resmi havayolu Kıbrıs Türk Havayolları’nın yanısıra, Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasjet Kıbrıs'a ulaşımı sağlamaktadır. Taşucu’ndan tüm sene boyunca, Alanya’dan ise yaz aylarında Girne’ye seferler mevcuttur.

Kıbrıs’ta Ulaşım : Genellikle taksi ile sağlanır. Taksilerde taksimetre uygulaması vardır. Şehirlerarası ulaşım dolmuş şeklinde otobüs ve minibüslerle yapılmaktadır. Adada çok çeşitli marka araçlarla araba kiralama oldukça yaygındır.

Trafik: KKTC’de trafik soldan akmaktadır.

Telefon: Mevcut cep telefonlarının adada kullanılabilmesi için uluslar arası kullanıma açık olması gerekmektedir.

Para Birimi : Resmi para birimi Yeni Türk Lirası’dır. Euro, İngiliz pound’u, Amerikan Doları başta olmak üzere diğer para birimleri de kullanılmaktadır.

Bankalar : Resmi tatiller ve hafta sonu dışında 08.00 – 12.00 ve 14.00 – 16.00 arası açıktır. Lokal Kıbrıs bankalarının yanı sıra İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank,TEB Bank, HSBC gibi bankalar mevcuttur. Adada kredi kart kullanımı Yaygındır.

Alışveriş : Mağaza ve dükkanlarda çalışma saatleri mevsimler göre farklılık göstermektedir. Genellikle yaz aylarında; 08.00 - 13.00 ve 16.00 – 19.00 arası, kış mevsiminde ise 09.00 – 13.00 ve 14.00 – 18.00 arası açıktır.

Başlıca Görülecek tarihi ve turistik merkezler:

Lefkoşa – Venedik Sütunu, Girne Kapısı, Selimiye Cami, Yeşil Hat.

Girne – Eski Liman , Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi.

Mağusa – St. Barnabas Manastırı, Kertikli Hamamı, Namık Kemal Müzesi,

Salamis Harabeleri, othello Kalesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Karpaz.

Başlıca Et ve Balık Restorantlar:

Passport, Ambiance, Missina, 5 Mile, Archway, Niazi’s, Altınkaya, Harbour Delight, Set Fish, Address, ele, Hurma, Annibal, Californian, Eziç.

 
  Copyright © 2011 - 2012 KıbrısTur.com - KKTC/TRNC - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları